GECEYARISI BORAZANI

(CLARION OF MIDNIGHT-MEGALİ İDEA: SERİNİN 2. ROMANI)

Anika Alkibiades Asya ve Avrupa kimlikleri arasında rahat gidip gelen güçlü ve çetin bir kadındır. Amacı Türk Hükümetinin yönetimini ele geçirmek ve eski Bizans'ı muhteşem ruhuyla tekrar yaşatmaktır. Onun egzotik ve büyüleyici güzelliğinin etkisinde kaybolan erkekler birer domino taşıdır ve  Anika'nın yüce amacını (Megali Idea'sını) güçlendirmektedir. Anika, Tsarina Büyük Katerina'nın İstanbul'u fethedip Ayasofya'nın çatısının üzerine haç takmak hayalini paylaşır. Fakat Anika'nında da diğer muhteşem kadınlar gibi bir zayıflığı vardır:  Şahin ismindeki ilk sevdiği Türk erkeği.

Anika Alkibiades, Yunan asıllı efsanevi zengin bir ailenin Türkiye'de doğmuş mensubur. Milyoner armatör Yorgo Alkibiades'in (Bkz. Tarihi Roman: Konstantinapolis, Aşkim) mirasını bıraktığı dul eşi Anika, Türklere karşı beslediği kin, içindeki Bizans'ı yeniden eski şanına kavuşturma ateşiyle körüklemektedir. Dâhi zekâsını Türk Hükümetini devirmek ve kendi ailesini diktatör yapmak için kanlı entrikalara kullanır. Amerikalı (Ariadne) anneyle Türk (Burhan Kayhanoğlu) babanın evlâdı 18 yaşındaki Leyla ise, babasının milliyetçilik/ülkücülük dolu görüşleriyle yetişmiş halkına sadık bir genç kızdır. Fakat asıl sadakati kendisini önce Amerikalı sonrasında Yahudi olarak nitelendiren Mark Cohen'e aşık olunca ortaya çıkacaktır.

Leyla, Mark ve Anika, Çatalhöyük'ten çalınmış antik altın hazineler sayesinde bir araya gelirler. Türkiye İç İşleri Bakanı Burhan'ın da  belirsizliklerle dolu aile sırlarıyla ilerleyen romanın ortasında politik gerilimler ve terorism konuları da dinamite kibrit atar.

Trojan Enchantment Novel.com Copyright © 2005 by [Kristina O'Donnelly]. All rights reserved.